reklama

Ako začínali (o debutoch slávnych kapiel)

Sú kapely, schopné vývoja a sú kapely, ktoré 40 rokov búchajú tie isté tri akordy. Venujme sa radšej tým prvým. Niekedy je zaujímavé dopátrať sa, dopočúvať až k štartovacej čiare. Niekedy už prvý album prerazil a patrí k najznámejším, inokedy boli cesty kľukatejšie a niektoré debuty nespoznáva ani vlastná mater. Keď už máme zázračný stolček prestri sa zvaný youtube, posvieťme si na najstaršie albumy Beatles, Rolling Stones, Pink Floyd, Deep Purple, Jethro Tull, King Crimson, Queen a ďalších, 1963 - 1977.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Beatles, 1963. Prvý singel Love Me do, prvý album Please Please Me - nechýba P.S. I Love You, Twist And Shout (to bol cover, ako aj ďalších 5 skladieb). Vyberám kratučkú, ale pôvodnú Misery (1:47).

Celé albumy si môžete vypočuť napríklad tu.

Prvým singlom Rolling Stones bola cover verzia Chuck Berryho skladby Come On (takisto 1963), na prvom albume nazvanom jednoducho Rolling Stones z roku 1964 sa však nenachádza. Na prvý album nahrali Stouni skoro samé covery, napr. Route 66, Honest I Do (Jimmy Reed cover). Jedinou pôvodnou skladbou na albume je Tell Me.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto radšej live:  živá verzia skladby Tell Me. Aj na albume Rolling Stones II z roku 1965 ešte prevažujú cover verzie v pomere 9 : 3.

Poďme však trošku smerom k art rockovej a hard rockovej budúcnosti. V prelomovom (?) roku 1967 (debut Doors, Procol Harum, beatlesovský Sgt. Pepper`s ..., Velvet Underground & Nico, ...) vyšiel prvý singel skupiny Pink Floyd Arnold Layne. V tom istom roku vyšiel debutový album The Piper At The Gates Of Dawn, na ktorom však Arnold Layne ani See Emily Play nie sú. Vyčariť rozprávkovú atmosféru, to Syd Barrett vedel: 

Menej známe sú single Floydov z rokov 1967 - 68 - ani jeden z nich nevyšiel na žiadnom albume, okrem piatich Barrettových skladieb sú to dve Wrightove, jedna Watersova a dokonca už aj jedna Gilmourova skladba: Point Me At The Sky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prvé tri albumy Deep Purple (1967 - 69) sa tiež od neskorších dosť odlišujú. Na prvom (Shades Of Deep Purple, 1967) sú aj covery ako Hey Joe, Hush a beatlesovka Help. Prvé tri albumy sú trošku podľa šablóny: 7 skladieb, 3. pomalá, 4. delená na inštrumentálnu časť A a časť B, ale to vôbec nevadí.

Skupina Procol Harum býva spájaná s jediným hitom Whiter Shade Of Pale a celkovo nedocenená. Prinajmenšom rovnako dobrá vec je Homburg z albumu Salty Dog (1969), z albumu Whiter Shade... si dáme záverečnú úžasnú inštrumentálku:

Samozrejme, v diskusii sa našiel niekto taký, kto by si toto rád dal zahrať na vlastnom pohrebe. Možno si zabudol uvedomiť, že pohreby sa nerobia pre nebožtíka, ale pre pozostalých. Ale kto si tým môže byť celkom istý? 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V roku 1969 sa mohlo zdať, že bezstarostné nálady prvej polovice 60. rokov sú preč. Vzniká prorocký "schizoidný človek 21. storočia" a epitafom, nápisom na náhrobnom kameni, mu bude zmätok: 

Z albumu In The Court Of Crimson King. Skoro ako akási predzvesť pochmúrnych albumov a ťaživých tém Floydov (73, 77, 79) alebo aj Black Sabbath (v skladbách ako Paranoid, Wheels Of Confusion, Electric Funeral, Am I Going Insane, War Pigs...). Crimson King určite má znaky koncepčného / konceptuálneho albumu, teda takého, ktorý má ústrednú tému, skladby navzájom súvisia, treba ho počúvať a chápať ako ucelený album, podobne ako diela klasickej, tzv. vážnej hudby, také znaky mal už beatlesovský Sgt. Pepper`s Lonely Hearts Club Band (1967), Shine On Brightly (1968) od Procol Harum, ale ktorý bol skutočne prvý skutočne koncepčný album? 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Môj prvý vizuálny kontakt so skupinou Jethro Tull: platňa namiesto klasického LP obalu zabalená v novinách - Thick As A Brick. Jediná dlhá 45 min. skladba v dvoch častiach. Hombre povedal, že J. T., to je taký tvrdý rock s flautou. To som si teda predstaviť nevedel... Ich debut This Was z roku 1968 je niekde inde, ale znie veľmi zaujímavo, skôr tak americky bluesovo: 

Skupina Queen debutovala v roku 1973 no-name albumom Queen I:

Bohato zastúpené sláčiky a symfonizmy, ale aj tak prvý album ELO (Electric Light Orchestra) z roku 1971 len veľmi vzdialene pripomína ich známe albumy Discovery, A New World Record, Time... No veď, ani Bee Gees nezačínali Horúčkou sobotňajšej noci, ako sme si kedysi mohli myslieť. 

Ak dovolíte, skončím v roku 1977 a nadviažem tak na predchádzajúci článok o novej vlne. Z debutového albumu Ultravox!. 

Je to rozdiel, však... Oplatí sa popočúvať napríklad aj 10-minútovú "extended version" dnes asi najhranejšej Dancing With Tears in My Eyes z roku 1984.

Rattus Norvegicus znamená potkan obyčajný, správnejšie vraj hnedý. Ale my sme v dobrej spoločnosti: Peaches, Hanging Around, ..., niekedy, vlastne vždy aj Sometimes.

Niekedy nepomôže nič. Niekedy je všetko na *****. Myseľ mi zablúdila do bývalého divadla Stoka, ani netuším prečo. Ale niektoré debuty sa skutočne vydarili a vytešujú nás dodnes. 

Dušan V. Mikeš

Dušan V. Mikeš

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu