Úžasná nová vlna

Autor: Dušan V. Mikeš | 3.2.2011 o 13:25 | Karma článku: 3,74 | Prečítané:  826x

S hudobnými návratmi do zlatých 60. rokov sa stretávame dosť často a bývajú veľmi príjemné. Ale trošku pozornosti a kus sentimentu si zaslúži aj ďalšie úžasné, inšpirujúce a neopakovateľné, o 10-15-20 rokov mladšie obdobie. Možno niekoho poteší niekoľko hudobných návratov k britskej novej vlne, do roku 1980.

Ups, zrazu vlastne neviem ako začať. Toľko parádnych skladieb ma napadá, radšej takých nehrávaných, ktoré neboli veľkými hitmi, alebo aj boli, ale sú už dosť zabudnuté. A nebude to asi len v nás, že tieto veci znejú aj po troch desaťročiach tak sviežo, bude to aj tou dobou a bude to hlavne v nich.

Jasné, pre niekoho iného môže new wave znamenať niečo celkom iné... Fade To Grey sa hráva dodnes, hračkárstvo sotva... a dodnes sa neviem nabažiť tej melódie, toho soundu. Keď bol skoro celý svet analógový, ešte aj synťáky boli analógové... Nebude na tom niečo, že vlastne celá príroda, vesmír, človek sú analógové? A možno málokto tuší, že kapelka Visage prerobila starinku In The Year 2525, veď keď už futurizmus, tak nech aj (aspoň na tú dobu) futuristický zvuk, nie? Len dúfam, že ortodoxní fanúšikovia 60. rokov nebudú zhrození.

Kedysi tiež dosť významnú nemeckú novú vlnu necháme bokom, ale Visage ako keby si v tejto skladbe v nemčine Der Amboss robili práve z nemeckej novej vlny srandu. Schlag an die Trommel, harter und scheller, heiss und schweiss, či čo to tam splietajú... Spiel mit mir, tanz mir, a 99 luftbalónov nebude. Ale komu sa chce, môže porovnať s anglickou verziou tej istej skladby: The Anvil.

Niektorých veľmi nenadchýňal ani klasický rock, a punk, z ktorého vlastne nová vlna vzišla, bol pre niekoho príliš drsný, a metal akceptovať mi trvalo ešte pár rokov. Na čo teda čakáme? Možno na niečo skutočne progresívne, svieže, vášnivé a elegantné - presne taký sa mi zdal album Vienna od skupiny Ultravox. "Veď to je diskotékové," krútili hlavami tradicionalisti, oddaný glam rocku. Aká diskotéka, ľudia, toto je elektronický rock, budúcnosť hudby!  

Ultravox mal po dlhých rokoch neexistencie v roku 2010 koncertné turné, ale bohužiaľ nikam na východ od Nemecka nezavítali.  

Dali sme si teda zámerne takú menej známu vec z albumu Vienna. Po úvodnej inštrumentálke Astradyne nasledujú hneď noví Európania a po nich ešte o niečo rockovejšia vec: Private Lives. Ultravox a Visage boli príbuzné kapely, ktoré mávali dvoch spoločných členov. Spevák Midge Ure disponuje skutočne mimoriadnym hlasom, ktorý asi predsa len najlepšie vynikne v superskladbe The Voice z roku 1981, ktorá má asi byť ódou na ľudský hlas. Ultravox bol však pôvodne punkovou kapelou, ajhľa, tu je dôkaz z roku 1977 z albumu Ha Ha Ha: Rockworck. Niečo z ďalšieho menej známeho - neskoršieho albumu U-VOX (1986): The Prize

Vtedy sa o nejakom stolčeku prestri sa zvanom youtube večným prenášačom, obchytkávačom a požičiavačom vinylových LPčiek, takým mladým, že sa niekedy zobúdzali s plechovým predkom ani nesnívalo...

S heslom dňa menej rečí a viac dobrej muziky poďme k ďalším novoromantikom:

 

Hitov mali Human League neúrekom, jeden lepší ako druhý, napríklad One Man In My Heart, ale naše dnešné rádiá si spomenú len ťažko. Zato kadejakí dídžeji viaceré ich skladby zremixovali, napr. zo skladby The Sound Of The Crowd existuje Trisco Remix, síce vyklieštený (neboli použité zďaleka všetky motívy) a možno až príliš stechnovaný, ale keby mi niečo hovorili diskotéky, vedel by som to navrhnúť aj za kandidáta na vrchol diskotékového šialenstva.

Fú, aký bombastický refrén! A to gitarové sólo uprostred! Dochádzajú mi slová, a možno ste aj radi. Takže - to boli Classics Nouveaux s ich La Verité. Because You`re Young. Francúzština bola v tých časoch skutočne v kurze, ako ešte budeme počuť. Dokonca aj Sex Pistols prišli s verziou Anarchie pour le UK (čítaj: ÜK), názov Depeche Mode tiež nebude iného pôvodu.  

Orchestral Manouevres In The Dark: neskôr sa myslím na kompletný názov zabudlo a zostali sme pri OMD. Skladba Maid Of Orleans mi tiež nepripomínala nič, s čím som sa dovtedy stretol. Priniesli nemálo synthi-popových hitov, dajme si potom (alebo predtým) ešte niečo pekné, trebárs Forever Live And Die. Keď už zomrieť, tak až po večnom živote, skôr veru nie...

Spandau Ballet - namiesto občas ešte hrávanej pravdivej skladby True si pustime skladbu Lifeline:

Spočiatku umierneno-punkoví The Stranglers - účastníci Pohody 2010, páčia sa mi aj veci z ich neskoršieho "mäkkého" obdobia, napr. z albumu Feline z roku 1983:

A titulnú francúzsku skladbu z albumu La Folie (1981) vynechať jednoducho nedokážem.  

Písal sa rok 1978. Kvôli chlapíkovi, ktorý si hovoril Plastic Bertrand kľudne aj preplávame na kontinent. Už aj Ca plane pour moi je dosť zabudnuté, nehovoriac o iných skladbách.  

Adam Ant - to bol živel. Trocha neučesané, ale energie na rozdávanie. Od uhladených synťákov sme sa prepracovali až ku gitarovým protikladom. Toto bude ako... viktoriánske Anglicko, pricválať na koni k nejakému pubu, uviazať koňa o strom... viem, že je to hlúposť, čo ma napadlo, nech, Adam & The Ants:

"A čo ešte?", hovorievali kedysi predavačky v nesamoobslužných nehypermarketových obchodoch... Prince Charming?  V podobnom duchu...

One two three four five... XTC, asi jedna z najzabudnutejších kapiel:

Nejaká dobrá víla si dala tú robotu, že vyhotovila zoznam novovlnových skupín a spevákov. Tak sa môžete dovzdelať, mne by sa zišlo tiež. Dnes už stále častejšie a stále radšej Mozarta, ale spomienky celkom vyblednúť nesmú.

Stingov (a nielen jeho) The Police - skladba z albumu Zenyatta Mondatta z roku 1980, ktorá povyhrávala všetky súťaže o najdlhší názov:

 

Keď to so svetom ide dolu vodou... Slová dnes aktuálnejšie ako kedykoľvek predtým.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Milujeme Slovensko

Vieme, že na to máme vo všetkých možných disciplínach.

ŠPORT

Rybáriková: Keby mi to niekto povedal, pošlem ho na liečenie

Slovenská tenistka postúpila už do osemfinále Australian Open.

KOMENTÁRE

Stavebné sporenie sa môže zapojiť do kampane „me too“

Nájsť čosi zneužívanejšie vo svete než tento produkt na Slovensku nenájdete.


Už ste čítali?